راهی که رفته ایم...

پشت هر دستاورد، داستانی است و اطلس سخنگو نیز از این قاعده مستثنی نیست! این که چه راهی را پیموده‌ایم تا امروز این محصول در دسترس شما باشد، خود داستانی است بلند و پرپیچ و خم. تصور کنید که خط به خط این 31 جلد دیکشنری که امروز با یک کلیک در دسترس شماست، چه متخصصینی را درگیر خود کرده و چه دوران هایی را پشت سر گذاشته است.

ماجرا از سال 1377 شروع شد و اولین تلاش ما برای طراحی دستگاه مترجم جیبی الکترونیکی بود که بتوان از آن به عنوان دیکشنری استفاده کرد. اولین نسخه این تلاش، در حد دیکشنری های معمولی روی موبایل های امروزی و بدون دیکشنری مرجع بود که در زمان خود با اقبال فراوانی همراه بود.

دومین قدم را در سال 1381 برداشتیم و نتیجه، در دسترس قرار دادن یک دیكشنری‌معتبر، اما قدیمی بود.

با نسخه سوم به روز شدیم. نسخه ای که شامل دیكشنری‌های معتبر و منطبق با دیكشنری‌های مرجع انگلیسی به انگلیسی پیشرفته آكسفورد بود. خط به خط این دیکشنری از زبان انگلیسی به زبان فارسی ترجمه شد، تمامی تعاریف انگلیسی هر مدخل و جملات مثالی آنها همراه با اصطلاحات و افعال ترکیبی توسط متخصصین فرهنگ‌نویسی، ترجمه شد و تمامی معانی فارسی هر مدخل، معادلسازی شدند و اینگونه بود که اولین دیکشنری تطبیق کشور در 5 جلد و در سال 1387 به چاپ رسید. در سالهای بعد نسخه‌های جدیدتر آکسفورد و سپس دیکشنری لانگمن پیشرفته نیز که جمعا شامل 27500 واژه می‌شدند به همان شکل تطبیقی، فرهنگ‌نویسی شده و به بانک اطلاعات دیکشنری اطلس افزوده شد، سپس بزرگترین دیکشنری فارسی به انگلیسی کشور در 7 جلد تدوین و به چاپ رسید، کالوکیشن‌های زبان نیز آماده سازی و همه این اطلاعات در محصولات نسل سوم اطلس‌سخنگو به روزرسانی شدند.

اما گام بعدی، محکم تر از قبل بود! تولید یك تبلت چهار هسته‌ای قوی که اولین و تنها دیكشنری‌های تطبیقی و به‌روز، منطبق با آخرین نسخۀ دیكشنری‌های پیشرفته آکسفورد و لانگمن در آن بارگذاری شده بود. . "تبلت اطلس سخنگو" به كمك یكی از بزرگ‌ترین كمپانی‌های ارائه كننده راه‌حلهای اندروید، حاوی تمامی اطلاعات این دیکشنری‌ها و به ‌طور انحصاری تولید و در سال 1393 روانه بازار شد.

اما راه ما به همین جا ختم نشد! در سال 1394، اپلیکیشن اندرویدی اطلس سخنگو قابل نصب روی انواع موبایل و تبلت‌های اندرویدی را به بازار معرفی کردیم.

در گام ششم، جدیدترین نسل محصولات اطلس سخنگو، اپلیکیشنی كه حاوی اطلاعات 44 جلد دیكشنری و کتب مرجع و معتبر بود را در دسترس علاقمندان قرار دادیم.

هم اکنون نسخه جدید این اپلیکیشن با نام اطلس‌سخنگو و با رابط کاربری جدید و مطابق با اپلیکیشن آکسفورد در دسترس علاقه‌مندان قرار داده شده است.

در این راه، کلمات همراه ما هستند و در این دنیای بی پایان، ما گام به گام در این راه قدم بر می داریم. و سخت باور داریم که: ارائه راه حلهای جدید در دنیای انگلیسی تنها با تلاش مستمر امکان‌پذیر است.